تبلیغات
زعفران نیوز کرمان(گلزار) - اسپری زعفران نانویی ساخته شد
زعفران نیوز کرمان(گلزار)
اسپری زعفران نانویی ساخته شد
جام جم آنلاین: اسپری زعفران با استفاده از فناوری نانو برای مصارف خوراكی به همت محققان ایرانی ساخته شد.

به گزارش فارس ، مهدی صادقی مجری این طرح گفت: حدود 5 سال قبل به صورت اتفاقی به این فكر افتادم كه مایع زعفران را در اسپری قرار دهم و با استفاده از اسپری این مایع را روی برنج بپاشم ، به همین دلیل مایع زعفران را درون شیشه پاك‌كن ریختم و بعد آن را روی مواد غذایی پاشیدم.

وی اضافه كرد: بعد از 2 هفته دیدم كه رنگ زعفران كاملا محو شده بود و رنگ مایع زعفران همانند آب شده بود و از آن زمان كار مطالعه را برای حفظ ماندگاری رنگ زعفران آغاز كردم.

این محقق افزود: با همكاری دانشكده كشاورزی دانشگاه صنعتی اصفهان توانستیم به ماندگاری 5 ماه برای مایع زعفران برسیم، اما برای كاربردی كردن آن و استفاده برای مواد غذایی با مشكل مواجه شدیم و در تحقیقات بعدی ایمنی آن را برای مصارف خوراكی مورد مطالعه قرار دادیم و به ایمنی 75 درصد و ماندگار 5 ماه رسیدیم. با توجه به این‌كه مهمترین ماده اولیه برای تولید اسپری زعفران خود زعفران بود، این ایده به نظرمان رسید كه شاید فناوری نانو بتواند در افزایش خواص زعفران مانند رنگ ، طعم و بو به ما كمك كند.

وی گفت: در مراحل اول تحقیقات با كاهش خواص مواجه شدیم اما با ایجاد شرایط مناسب در زمان انجام مطالعات توانستیم با استفاده از فناوری نانو به افزایش خواص مایع زعفران بین 15 تا 17 درصد برسیم و موفق به ساخت اسپری زعفران شدیم. در این اسپری یك گرم زعفران استفاده شده كه مشتری پول 2 گرم زعفران را می‌دهد، اما كارایی آن بیش از 3 گرم زعفران خواهد بود.

صادقی با اشاره به این‌كه این طرح نانونماد را دریافت كرده است، اضافه كرد: این طرح در مرحله تجاری‌سازی است و كارخانه برای تولید انبوه احداث شده و قسمتی از این تجهیزات نیز تأمین شده، اما برای تولید آن نیاز به اعتبارات بیشتری داریم.
برچسب ها: اسپری زعفران نانویی ساخته شد،
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 20 آبان 1388 توسط hamid vafae
سایت تبادل لینک خودکار