تبلیغات
زعفران نیوز کرمان(گلزار) - قاچاق دهها تن زعفران به امارات
زعفران نیوز کرمان(گلزار)

اکونیوز: رییس هیات مدیره اتحادیه فروشندگان زعفران افزود:اخذ عوارض و قوانین غیرکارشناسی باعث قاچاق دهها تن زعفران به امارات متحده عربی و افغانستان و دامپینگ قیمت زعفران در بازارهای بین المللی شده است.

 به گزارش خبرگزاری اقتصادی ایران(econews.ir) "غلامرضا میری" افزود: اخذ عوارض پنج درصدی اجرای صادرات بسته بندی شده باعث قاچاق دهها تن زعفران به امارات متحده عربی و افغانستان و دامپینگ قیمت زعفران در بازارهای بین المللی شده است.
وی افزود: زعفرانهای قاچاق شده با قیمتی بین 200 هزار تا دو میلیون تومان کمتر از زعفارن کیفی ایران در بازارهای مذکور عرضه می شود که باعث خدشه دار شدن اعتبار زعفران کشور و قیمت شکنی این محصول استراتژیک شده است.
تقلب در زعفران با جوانه گندم تا سولفات مس
وی خاطرنشان کرد: زعفرانهای بی کیفیت قاچاق شده معمولا برای افزایش وزن از شکر و نمک، جوانه گندم و جو، سولفات مس و ساقه سفید (خامه) زعفران استفاده می کنند.
میری تصریح کرد: قاچاقچیان زعفران ساقه های سفید زعفران را با رنگ زعفران یا حتی رنگهای شیمیایی خوراکی رنگ آمیزی و سپس در بازارهای دبی ارسال می کنند.
وی ادامه داد: زعفرانهای قاچاق شده به امارات از طریق بنادر و به وسیله لنج انجام شده و به شدت در حال افزایش است.
رییس هیات مدیره اتحادیه فروشندگان زعفران گفت: قاچاق مواد مخدر از قبیل تریاک و هروئین و سایر اقلام که در کشور با انواع مجازاتهای کیفری پیگیری قضایی می شود، انجام می شود. قاچاق زعفران که حداکثر مجازات آن ضبط محموله است و اکنون توجیه اقتصادی پیدا کرده است، چرا باید متوقف شود؟
وی خاطرنشان کرد: تجارت سالهای گذشته نشان داده در صورتی که اخذ عوارض به شکل فعلی ادامه داشته باشد، باید شاهد قاچاق صدها تن زعفران به خارج کشور باشیم.
میری تصریح کرد: در سالهای 65 و 66 (دولت سازندگی) که صادرکنندگان ناگزیر به پرداخت پیمان ارزی بودند، صادرات رسمی زعفران به شدت کاهش یافت و حجم قاچاق زعفران به بیش از 400 کیلوگرم رسید.
صادرات زعفران بسته بندی به شکل پلکانی افزایش یابد
رییس هیات مدیره اتحادیه فروشندگان زعفران با اشاره به پیشنهاد اجرایی اتحادیه به وزیر بازرگانی گفت: در این پیشنهاد که هشت ماه پیش به دفتر وزیر بازرگانی ارسال شده اتحادیه صادرکنندگان و فروشندگان زعفران متعهد شدند حجم زعفران بسته بندی شده ریز که اکنون تنها چهار درصد حجم کل زعفرانهای صادراتی را شامل می شود در یک پروسه زمانی چهار ساله به 20 و سپس به 70 درصد افزایش دهند.
وی تاکید کرد: صادرکنندگان همچنین متعهد شدند اگر میزان زعفران بسته بندی ریز طی سالهای مقررشده به میزان تعیین شده نرسید، عوارض صادراتی از پنج به 20 درصد افزایش پیدا کند.
میری گفت: تاکنون هیچ پاسخی به این پیشنهاد داده نشده است این در حالیست که شورای عالی زعفران که متشکل از 9 تشکل تولیدی، توزیعی و صادراتی است، هشت تشکل به لغو اخذ عوارض رای داده اند.
گفتنی است، به نظر می رسد مافیای زعفان برای اخذ عوارض پنج درصدی و انتفاع خود با ایجاد لابیهای داخلی و خارجی در حال تشکیل است.
نوشته شده در تاریخ جمعه 25 دی 1388 توسط hamid vafae
سایت تبادل لینک خودکار