تبلیغات
زعفران نیوز کرمان(گلزار) - خروج پیازچه زعفران از ایران ممنوع شد
زعفران نیوز کرمان(گلزار)

اقتصاد. جهادكشاورزی. كشاورزی هوشمند
شهركرد-عضو شورای راهبردی وسخنگوی وزارت جهادكشاورزی جمهوری اسلامی ایران، ازممنوعیت خروج پیازچه زعفران از ایران به كشورهای دیگر خبر داد.

به گزارش ایرنا،محمد حسین انصاری فردروزشنبه در گفت وگوی اختصاصی با ایرنا در شهركرد افزود:در ماه‌های اخیر عده‌ای افراد سودجو پیازچه زغفران ایرانی را به كشورهای دیگر از جمله كشور افغانستان و پاكستان قاچاق می كردند كه در صورت تكرار این عمل كشورهای همسایه به عنوان رقیب ایران در تولید زعفران به شمار خواهند آمد.

وی افزود:محصول زعفران به عنوان طلای كشاورزی ایران به حساب می‌آید و گنجینیه بزرگ و فخر ملی كشور است و ایران با خروج پیازچه زعفران بشدت مخالف است و اجازه خروج آن را نخواهد داد.

وی تصریح كرد:خروج پیازچه زعفران از ایران به سمت كشورهای همسایه علاوه بر ایجاد بازار رقابتی برای محصول زعفران ایرانی، باعث خروج سرمایه‌های ملی و فخر ملی ایران می‌شود.

به گفته وی،زعفران در جهان با نام ایران ثبت شده و همه كشورهای جهان سخت گیری شدیدی درباره خروج ریشه‌ای محصولاتی كه با نام آنها ثبت شده است، اعمال می‌كنند و خروج پیازچه زعفران از كشور هیچ توجیهی ندارد و هیچ مجوزی نیز برای خروج پیازچه زعفران داده نشده است.

سخنگوی وزارت جهاد كشاورزی جمهوری اسلامی ایران، همچنین از اجرای طرح كشاورزی هوشمند در كشور از سال آینده خبر داد و گفت:این طرح امسال در سه استان به صورت پایلوت و آزمایشی انجام شد.

به گفته انصاری فرد، این نوع كشاورزی بر دو محور الگوی كشت در استانهای مختلف و افزایش بهره وری در كشاورزی و افزایش تولید در واحد سطح و بستر سازی برای جمع آوری اطلاعات برای كشت محصول خاص براساس ویژگی‌های هر استان خواهد بود.

وی گفت:این طرح ازسال آینده به تمام استانهای كشور ابلاغ خواهد شد و اجرای دقیق آن نیازمند همكاری و قوانین مجلس شورای اسلامی می‌باشد.

به گزارش ایرنا،پیش از این، برخی از نمایندگان استانهای خراسان در مجلس شورای اسلامی درباره قاچاق پیازچه زعفران هشدار داده بودند.

مدیركل روابط عمومی وزارت جهاد كشاورزی برای شركت در آیین معارفه رییس روابط عمومی سازمان جهادكشاورزی چهارمحال وبختیاری به شهركرد سفر كرده بود.
برچسب ها: خروج پیازچه زعفران از ایران ممنوع شد،
نوشته شده در تاریخ یکشنبه 4 بهمن 1388 توسط hamid vafae
سایت تبادل لینک خودکار