تبلیغات
زعفران نیوز کرمان(گلزار) - بسته بندی زعفران
زعفران نیوز کرمان(گلزار)

زعفران ایران بدلیل داشتن کیفیت منحصر بفرد نسبت به محصولات مشابه سایر کشورها، جایگاه خاصی در بازار زعفران صادراتی دارد ضمن اینکه تولید و کشت زعفران و برداشت آن در استان خراسان نیز بدلیل ساختار خاص آب و هوایی، سبب رونق بیشتر این صنعت گردیده است. فرایند بسته بندی زعفران شامل بسته بندی انواع زعفران تولیدی اعم از پوشال، نگین، سرگل و زعفران دسته در شرکتهای تولیدکننده می باشد.

کشت زعفران، برداشت و پاکسازی آن عموما به شکل یکسانی انجام می شود ولی تفاوت در بسته بندی و کیفیت زعفران سبب تمایز محصولات می گردد. همین تمایز گروه تولیدی محصولات غذایی شهری (زعفران شهری) را بر آن داشته که بسته بندی زعفران خود را در اشکال گوناگون چون بسته بندی وکیوم، خاتم، قوطی، جعبه ای، بسته بندیهای میلاد، ونوس و اطلس به بازار در وزنهای مختلف عرضه کند.

کنترل کالای ورودی
كلیه اقلام و مواد اولیه موثر بر كیفیت (شامل زعفران و مواد اولیه بسته بندی) در بدو ورود توسط واحدکنترل كیفیت ، در محل ورود كنترل می گردند. پس از ورود مواد اولیه اعم از ورود انبوه و یا جزء ، به واحد کنترل كیفیت اطلاع داده شده و واحد کنترل كیفیت اقدام به نمونه گیری و كنترل مطابق با استانداردهای مربوطه می نماید. و نتایج بدست آمده ثبت می گردد .
در بدو ورود زعفران آزمون های ذیل جهت ارزیابی كیفیت انجام میپذیرد:

  • آزمون رنگ (استخراج و تشخیص رنگ های افزودنی)
  • آزمون قدرت رنگی وارزیابی میزان كروسین ،سافرانال و پیكروكروسین
  • رطوبت
  • خاكستر كل
  • خاکستر نامحلول در اسید
  • میزان مواد خارجی مربوط به محیط و بقایای گل
  • عصاره محلول در آب سرد
  • پیگمان
  • ازت تام
  • فیبر خام


توضیحات بیشتر

سپس وارد مرحله بسته بندی به شرح ذیل می گردد:
سورتینگ:كاركنان بخش سورتینگ زعفران های ورودی را با دقت كامل سورت می كنند. كه شامل جداسازی كلیه ذرات خارجی و بقایای گل می باشد.

بسته بندی زعفران توزین: پس از سورت ،زعفران به بخش توزین انتقال می یابد در این قسمت كاركنان بخش توزین بر حسب میزان و نوع بسته بندی مورد نظر زعفران را با ترازوهای دقیق و كالیبره شده وزن میكنند.

درب بندی: پس از بخش توزین زعفران به بخش درب بندی منتقل می شود. درب بندی بسته بندی های قوطی شكل توسط كاركنان مربوطه با دقت كامل انجام گرفته و درب بندی بسته بندی های پاكتی توسط دستگاه دوخت صورت می گیرد

بسته بندی زعفران وکیوم: دربعضی بسته بندیهای قوطی شكل ، قوطی ها بر روی كارت های مشخص ، گذاشته و بوسیله تلق وكیوم می شوند . و بعد از این عمل قوطیهای وكیوم شده پس از کد گذاری جعبه گذاری و یا شیرینگ می شوند.

جت پرینتر (كد زنی): بعد از بسته بندی اولیه بسته ها، توسط دستگاه جت پرینتر، مشخصات بسته شامل وزن محصول،‌ تاریخ تولید، تاریخ انقضاء، كد محصول، سریال تولید و نوع محصول بر روی بسته ها چاپ می شود.

جعبه گذاری: بسته ها بعداز بخش جت پرینتر بسته بندی نهایی گشته و جعبه گذاری می شوند . نوع بسته و تعداد داخل بسته با توجه به نوع محصول انجام می شود.

شرینگ پك:در انتها بعضی از محصولات توسط دستگاه شرینگ پك بسته بندی می گردد . كه بصورت بسته هایی با تعداد مشخص می باشد.

بازرسی و آزمون:ویژگی محصول در مراحل مختلف مورد پایش و اندازه گیری واقع می شود.

كنترل حین فرآیند: مسئول كنترل كیفیت هر دو ساعت یكبار از خط تولید بازدید بعمل آورده و عملكرد كاركنان در بخشهای مختلف را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهند و نتایج حاصله را در فرم مربوطه درج می كند و در صورت مشاهده عدم انطباق اقدامات لازم صورت می گیرد

كنترل محصول نهایی: پس از ساخت و تولید و بسته بندی , محصول مطابق استانداردهای ملی مرتبط با بسته بندی زعفران كنترل شده و نتایج توسط بازرس کنترل كیفیت در فرمهای مربوطه ثبت می گردد
لازم به ذكر است در ابتدا خرید زعفران صرفا از تامین كنندگان ارزیابی شده و معتبر. صورت می گیرد وسپس كلیه مراحل فوق. انجام می گیرد.
برچسب ها: بسته بندی زعفران،
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 7 بهمن 1388 توسط hamid vafae
سایت تبادل لینک خودکار