تبلیغات
زعفران نیوز کرمان(گلزار) - زعفران ایران صاحب نشان می‌شود
زعفران نیوز کرمان(گلزار)

دبیر شورای ملی زعفران ایران از معرفی نشان زعفران ایران و ایجاد بانكی در این باره در آینده‌ای نزدیك خبر داد و گفت: تضمین كیفیت زعفران با معرفی برند زعفران روی بسته‌بندی‌های صادراتی امكان‌پذیر می‌شود.

فرشید منوچهری در مورد برنامه پیشنهادی شورای ملی زعفران به باشگاه خبرنگاران گفت: این برنامه پیشنهادی به‌منظور بهبود روند تولید، صادرات و در اختیار گرفتن بازارهای تجارت جهانی در قالب برنامه كوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت 5 ساله به وزارت جهادكشاورزی به‌منظور گنجاندن پیشنهادات در برنامه پنجم ارائه شده است.

وی با تأكید بر تعریف یك استراتژی برای زعفران ایران بیان كرد: برنامه استراتژی زعفران ایران از سوی شورا در دست تهیه است كه پس از تصویب در سازمان توسعه تجارت ایران جهت اجرا در اختیار وزارتخانه‌های جهاد كشاورزی، صنایع و معادن و بازرگانی به‌عنوان الگوی فعالیت روی این محصول قرار می‌گیرد.

دبیر شورای ملی زعفران ایران با اشاره به فروش حدود 30 تن زعفران تولیدی در بازارهای داخلی اظهار داشت: در حال حاضر بالغ بر 95 درصد تولید زعفران دنیا به‌ایران اختصاص دارد اما در سایت‌های جست‌وجو نام ایران به‌عنوان بزرگ‌ترین تولیدكننده و صادركننده دنیا دیده نمی‌شود.

وی تأكید كرد: زعفران ایران در بازارهای تجارت جهانی زمانی ارزش و جایگاه واقعی خود را پیدا می‌كند كه مدیریت بر این بازارها اعمال شود و تحقق این امر در شورای ملی دنبال می‌شود، به‌نحوی‌كه راه‌اندازی سایتی برای شورای ملی زعفران مورد نظر قرار گرفته است.
منوچهری،  ارزآوری زعفران را معادل یك میلیون تن گندم خواند و افزود: به‌منظور ایجاد اطمینان در مصرف‌كننده و تضمین كیفیت زعفران صادراتی، برند زعفران ایران در دست معرفی است؛ زیرا زمانی كه ‌این برند روی بسته‌بندی صادراتی همانند آرم استاندارد حك شود خریداران و مصرف‌كنندگان در بازارهای جهانی از كیفیت محصول اطمینان حاصل خواهند كرد.

وی خاطرنشان كرد: اگر محصولی برای خریداران خارجی دارای تضمین كیفیت باشد و این اطمینان در آنان ایجاد شود كه درصورت بروز ایراد، خسارت وارده جبران خواهد شد به‌طور حتم روند صادرات بهبود می‌یابد، لذا معرفی این برند امسال با انجام كار كارشناسی از سوی شورا پیگیری و دنبال می‌شود.

دبیر شورای ملی زعفران ایران خاطرنشان كرد: نوسانات شدید قیمت‌ها به‌خصوص در 3سال اخیر لطمات جبران‌ناپذیری به صادرات زعفران وارد كرده زیرا صادركننده جرات نخواهد داشت قیمتی را به خریداران خارجی بدهد كه فقط 10 روز اعتبار دارد، لذا به‌منظور حل این معضل ایجاد بانك زعفران از سوی شورای ملی پیشنهاد شد.

وی ایجاد بانك زعفران را نیازمند حمایت جدی دولت خواند و گفت: برای حفظ محصول زعفران معتقدیم كه نباید برنامه سیب زمینی و پیاز برای این محصول نیز اعمال شود به‌نحوی كه یك‌سال محصول روی دست كشاورزان بماند و در نهایت از بین برود و در سال دیگر همان محصول تا قیمت بالای هزار تومان در بازار به فروش برسد و به همین جهت ایجاد بانك زعفران در دستور كار است.

منوچهری با اعلام اینكه طرح ایجاد بانك در حال آماده‌سازی‌ است، ‌افزود: پیشنهاد داده‌ایم هر ساله دولت با مشورت شورا قیمت پایه‌ای را برای زعفران در بانك اطلاعاتی تعیین كند و اگر زیر قیمت تعیین شده محصول از كشاورز خریداری شود، دولت موظف به خرید شود زیرا این امر از سویی به سرمایه در گردش كمك شایانی خواهد كرد و از سویی به‌ایجاد ثبات در بازارهای جهانی منتهی می‌شود.

وی در پایان بر ضرورت ایجاد دفاتر حفاظت از منابع زعفران ایران در بازارهای تجارت جهانی به‌منظور ممانعت از فروش زعفران تقلبی به نام ایران در این بازارها تأكید كردنوشته شده در تاریخ شنبه 4 اردیبهشت 1389 توسط hamid vafae
سایت تبادل لینک خودکار