تبلیغات
زعفران نیوز کرمان(گلزار) - تدوین استانداردهای جهانی "زعفران" و "پسته" توسط ایران صورت می‌گیرد
زعفران نیوز کرمان(گلزار)

رییس سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران گفت: تاكنون 14 هزار عنوان استاندارد ملی در كشور تدوین شده است كه 30 درصد آن مربوط به دو سال گذشته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)،‌ برزگری، در دیدار با رییس مجلس شورای اسلامی، با اشاره به این كه این سازمان با توجه به شعار امسال، "همت و كار مضاعف" را سرلوحه خود قرار داده است، تصریح كرد: در سال گذشته تدوین دو هزار عنوان استاندارد در كشور پیش‌بینی شده بود و این رقم با افزایش 15 درصدی به دو هزار و 336 عنوان رسیده است.

وی افزود: در بخش كیفیت كالاهای تولیدی بیش‌از دو هزار و 400 عنوان استاندارد پیش‌بینی و دو هزار پروانه استاندارد برای محصولات ایرانی داده شده است.

وی ادامه داد: با توجه به مطالعاتی كه در كشورهای دیگر صورت گرفته است، ابعاد وظایف استاندارد بسیار گسترده است و می‌توان با توجه به قوانین در نظر گرفته شده استاندارد به عنوان یك تشكیلات فرابخشی، كارها را توسعه دهد.

وی در ادامه با اشاره به آمار كشته‌ها در تصادفات در كشور، اظهار داشت: سه عامل خطای انسانی، جاده و ناوگان در تصادفات جاده‌ای ایران دخیل هستند كه می‌توان با استاندارد كردن جاده‌ها و ناوگان كشور جلوی بسیاری از تصادفات در كشور را گرفت.

رییس سازمان استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران ادامه داد: سازمان استاندارد آمادگی دارد تا براساس استانداردهای جهانی جاده‌های كشور را ایمن كند تا از این طریق آمار تصادفات كشور كاهش یابد.

وی در ادامه با اشاره به این كه سازمان استاندارد تاكنون 700 آزمایشگاه را در بخش خصوصی راه‌اندازی كرده است، ابراز كرد: 31 هزار كارشناس تحصیلكرده دانشگاهی در این آزمایشگاه‌ها مشغول به فعالیت هستند كه از این طریق بخشی از مشكل اشتغال نیز مرتفع می‌شود.

وی با اشاره به این كه تدوین استانداردهای جهانی "زعفران" و "پسته" توسط ایران صورت می‌گیرد، گفت: رنگ زعفران ایران در جهان شاخص است و ایران سعی كرده تا در تدوین استانداردهای جهانی زعفران رنگ را جزو استانداردهای شاخص قرار دهد تا عمده بازار جهانی در بخش زعفران در اختیار ایران باشد.

وی در ادامه با اشاره به این كه 4 دبیرخانه تدوین استانداردهای جهانی در ایران قرار دارد، گفت: دبیرخانه تدوین استانداردهای آرایشی و بهداشتی، كودهای شیمیایی، مواد شوینده و بسته‌بندی مواد در ایران مستقر است
نوشته شده در تاریخ شنبه 4 اردیبهشت 1389 توسط hamid vafae
سایت تبادل لینک خودکار