تبلیغات
زعفران نیوز کرمان(گلزار) - افغانی‌ها و چینی‌ها بازار زعفران را از ما می‌گیرند عسكر اولادی
زعفران نیوز کرمان(گلزار)
در چند سال اخیر صادرات خشکبار نوسان‌های بسیاری را پشت سر گذاشته و به تبع آن صادرکنندگان نیز با مشکلاتی مواجه بوده‌اند. ارزیابی شما از وضعیت صادرات این محصولات چیست؟

در سال‌های اخیر صادرات زعفران با مشکلات بسیاری روبه‌رو بوده که بخشی از آن به چالش‌های میان دولت و صادرکنندگان بازمی‌گردد. در حال حاضر زعفران ایرانی چه وضعیتی دارد؟

متاسفانه زعفران حالت انحصاری پیدا کرده و عده‌ای در خراسان سعی در ایجاد انحصار در این محصول دارند و از طرفی دخالت دولتی‌ها در آن نیز چندان مناسب نیست. به عنوان مثال سه چهار نفر از اعضای شورای ملی زعفران از بخش دولتی‌اند و روسای اتاق‌های بزرگانی و صنایع و معادن خراسان جنوبی و رضوی از اعضای ثابت هیات‌مدیره این شورا هستند. اما این غلط است زیرا عضو هیات‌مدیره شورای ملی زعفران باید صادرکننده این محصول باشد و با رای نیز انتخاب شود. زمانی که چنین فردی به جای انتخاب با رای، منصوب شود، یدک کشیدن منصب است.

انحصار در زعفران فقط محدود به این افراد و این شورا می‌شود؟

خیر، متاسفانه تحت تاثیر برخی انحصارات، وزیر بازرگانی در سمت قبلی‌اش یعنی رییس سازمان توسعه تجارت برای بسته‌های زعفران در وزن بیش از 50 گرم، 500 دلار عوارض گمرکی تعیین کرد که این امر غلط بوده و هست. خود من هم در آن زمان به وزیر بازرگانی گفتم که این کار بخردانه نیست. برای اینکه 20درصد زعفران صادراتی ایران در بسته‌های زیر 50 گرم مصرف می‌شود و 80درصد مصرف زعفران در رستوران‌ها، سوپرمارکت‌ها و... است که تمایل دارند این محصول را در بسته‌بندی و با برند خودشان عرضه کنند، زیرا بسته‌بندی ما را قبول ندارند. سوپرمارکت‌های بزرگ، زعفران را در وزن‌های بالا خریداری می‌کنند و دوباره در وزن‌های پایین یک تا دو گرمی بسته‌بندی می‌کنند، درچنین شرایطی تشویق بسته‌بندی در کشورمان باید به‌گونه‌ای صورت بگیرد که مانعی بر صدور زعفران در وزن‌های بالا نباشد. اعتقاد من این است که برای بسته‌بندی‌های کمتر از 50گرم جایزه بیشتری داده شود اما صادرات زعفران در اوزان بالا جریمه نشود.به عنوان مثال چند خریدار زعفران در ژاپن و اسپانیا را می‌شناسم که زعفران ایران را با زعفرانی که در اختیار دارند، مخلوط کرده و با برند خودشان به فروش می‌رسانند. در چنین شرایطی اگر زعفران در بسته‌بندی 2گرمی هم صادر شود، تاثیر چندانی در این تقلب نخواهد داشت.متاسفانه همان‌طور که گفته شد برخی انحصارات داخلی نیز به مشکلات صادرات زعفران دامن زده است. به عنوان مثال فردی، ماشین‌ بسته‌بندی زعفران وارد کشور می‌کند و از آنجا که این ماشین‌ بسته‌بندی بلااستفاده مانده است، در برخی سازمان‌ها اعمال نفوذ می‌کند تا بسته‌های زعفران در وزن‌های 500 گرمی جریمه شود و صادرکنندگان مجبور شوند به این فرد مراجعه کرده و زعفران صادراتی را در وزن‌های پایین‌ بسته‌بندی کنند که این موضوع در اقتصاد آزاد غلط است.

نظر شما برای رهایی زعفران از این انحصارات و مشکلات چیست؟

زعفران باید همچنان آزاد باشد و اتحادیه‌ای برای حل مشکلات داشته باشد. مشکل دیگر زعفران این است که در صورت کاهش تولید این محصول، برخی سرمایه‌داران کوچک و تجار محلی، زعفران را خریداری کرده و در خانه‌هایشان نگهداری می‌کنند تا با قیمت گران‌تر به فروش برسانند و مانع از صادرات آن می‌شوند. در صورتی که یک محصول صادراتی هیچ‌گاه نباید احتکار شود و باید به صورت مرتب صادر شود. حضور ما در بازارهای جهانی بسیار مهم‌تر از آن است که زعفران برای گران‌فروشی احتکار شود.اشتباه دیگر ما در مورد زعفران افزایش شدید قیمت این محصول در برخی مقاطع زمانی است. به عنوان مثال افزایش قیمت زعفران به هر کیلو چهارمیلیون تومان در سه سال گذشته، موجب شد کشورهایی مانند افغانستان، چین، ژاپن و استرالیا به کشت آن اقدام کنند و باید منتظر باشیم تا ظرف آینده‌ای نه چندان دور، زعفران تولید شده در این کشورها وارد بازارهای جهانی خواهد شد. متاسفانه در مورد پسته نیز مرتکب همین اشتباه شدیم و در واقع خودمان با افزایش بی‌دلیل قیمت این محصول صادراتی، موجب شدیم آمریکایی‌ها به فکر کشت پسته بیفتند.


قدمت صادرات رسمی خشکبار ایران به سال 1901 میلادی یعنی حدود 110 سال پیش نسبت داده می‌شود.در ابتدا خشکبار ایران به سه کشور آلمان، روسیه و انگلیس صادر می‌شد و درایام حج نیز صدور این محصولات به کشورهای عربستان و مصر صورت می‌گرفت. نخستین محموله صادراتی خشکبار ایران در سال 1901 میلادی دوهزار و 500 کیلو وزن داشت. اما ‌اکنون حجم صادرات این محصولات به لحاظ وزنی به بیش از 350 هزار تن و از نظر ارزشی به بیش از یک‌میلیارد دلار افزایش یافته است.البته در سال‌های اخیر، زعفران نیز حال و روز چندان خوبی نداشته و صادرات آن با چالش‌های مختلفی همچون قیمت و صدور فله‌ای مواجه بوده است. برای ارزیابی آخرین وضعیت صادرات خشکبار گفت‌وگویی با اسدالله عسگراولادی، از صادرکنندگان عمده این محصولات انجام شده است.
برچسب ها: افغانی‌ها و چینی‌ها بازار زعفران را از ما می‌گیرند عسكر اولادی،
نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 28 مهر 1389 توسط hamid vafae
سایت تبادل لینک خودکار