تبلیغات
زعفران نیوز کرمان(گلزار) - زرند رتبه نخست تولید زعفران کرمان را دارد
زعفران نیوز کرمان(گلزار)

مدیر جهاد کشاورزی زرند گفت: رتبه نخست تولید زعفران در استان کرمان به شهرستان زرند اختصاص دارد.

سیدعلی امیری با بیان اینکه برداشت محصول زعفران در این شهرستان آغاز شده است، اظهار داشت: هم‌اکنون 150 هکتار زمین در منطقه دشت خاک و سربنان شهرستان زرند زیر کشت زعفران قرار دارد. 


وی با اشاره به اینکه شهرستان زرند رتبه نخست تولید زعفران در استان کرمان را به خود اختصاص داده است، تصریح کرد: متوسط برداشت زعفران در هر هکتار از زمین‌های منطقه چهار کیلوگرم است و پیش‌بینی می‌شود، در سال جاری 700 کیلوگرم زعفران از مزارع دشت خاک و سربنان برداشت شود. 


مدیر جهاد کشاورزی زرند خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه پیاز زعفران آب کمی نیاز دارد، کشاورزان منطقه از کشت این محصول استقبال چشمگیری داشته‌اند، به طوری که در سال جاری سطح زیر کشت زعفران در این شهرستان 12 هکتار افزایش داشته است. 


امیری میزان اشتغال در فصل برداشت زعفران را در شهرستان زرند 11 هزار نفر روز اعلام کرد و افزود: برداشت زعفران در مزارع دشت خاک و سربنان تا پایان آبان ماه ادامه دارد. 


وی با بیان اینکه از جمله ویژگی‌های زعفران این منطقه این است که قبل از طلوع آفتاب برداشت می‌شود و در نوع خود بی‌نظیر است، گفت: زعفران برای کاهش اختلالات خونی، تنظیم ضربان قلب، درمان ناراحتی‌های روحی و افسردگی مفید است. 


مدیر جهاد کشاورزی زرند اظهار داشت: تحقیقات اخیر ثابت کرده است که زعفران رشد سلول‌های سرطانی کبد و کلیه را مهار می‌کند. 


امیری تصریح کرد: زعفران کاران منطقه بعد از برداشت گل‌های زعفران، حاصل را به صورت دستی از گل جدا می‌کنند و در منازل آن را خشک کرده و فروش این محصول را به صورت فله‌ای انجام می‌دهند. 


وی با اشاره به اینکه عطر خوب زعفران و کیفیت بالای آن در زرند به علت برداشت آن قبل از طلوع آفتاب است، افزود: یکی از کشاورزان نمونه منطقه در سال جاری افزایش عملکرد دو برابری را در برداشت محصول زعفران داشته است.
نوشته شده در تاریخ جمعه 14 آبان 1389 توسط hamid vafae
سایت تبادل لینک خودکار