تبلیغات
زعفران نیوز کرمان(گلزار) - آغاز خرید توافقی زعفران درخراسان رضویی
زعفران نیوز کرمان(گلزار)
نوسانات قیمت در بازار طلای سرخ باعث شد تا آن طور که رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان می گوید، خرید توافقی زعفران در قطب های تولید این محصول و به خصوص شهرستان های تربت حیدریه و زاوه انجام شود.

دکتر «سیدمحمد طباطبایی یزدی» در حالی این خبر را اعلام کرد که امیدوار بود انجام خرید توافقی زعفران، قیمت پایه این محصول را تا ۲ میلیون تومان افزایش دهد. وی تصریح کرد که این کار با مشارکت صندوق حمایت از بخش کشاورزی و سازمان تعاون روستایی انجام خواهد شد که اعتبار آن نیز تامین شده است. دکتر «طباطبایی» البته از اعلام میزان این اعتبار خودداری کرد اما اظهار داشت: خرید توافقی قیمت زعفران را منطقی خواهد کرد.

وی اعتقاد دارد تولید حدود ۱۵۰ تن زعفران در خراسان رضوی ارزشی بالغ بر ۲۹۰ میلیارد تومان دارد که معادل تولید ۸۹۷ هزار تن گندم است در حالی که هر هکتار گندم دو برابر یک هکتار زعفران نیاز آبی دارد.به گفته «طباطبایی»، در حال حاضر در حدود ۵۰ هزار هکتار از مزارع زعفران استان بالغ بر ۱۳ میلیون نفر روز کاری مورد نیاز است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان با اشاره به این مطلب که خراسان رضوی ۷۸ درصد از سطح زیر کشت زعفران ایران را داراست گفت: ایران با تولید ۲۲۰ تن زعفران در سال عمده ترین کشور تولید کننده طلای سرخ در جهان است که ۱۵۰ تن آن در خراسان رضوی تولید می شود. وی گفت: در سال جاری طرح مزارع تکثیر پیاز زعفران در سطح ۵ هکتار و با اعتباری معادل ۳۰۰ میلیون ریال در سطح شهرستان های زعفران خیز در حال اجراست.وی در پایان این گفت وگو از همه تولیدکنندگان زعفران خواست تا محصول خود را از مجرای «خرید توافقی» دولت به فروش برسانند
برچسب ها: آغاز خرید توافقی زعفران درخراسان رضویی،
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 17 آبان 1389 توسط hamid vafae
سایت تبادل لینک خودکار