تبلیغات
زعفران نیوز کرمان(گلزار) - زعفران ایران ارزان ترین و مرغوبترین زعفران جهان است
زعفران نیوز کرمان(گلزار)
محمدرضا تازیكی امروز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد اظهار داشت: بررسی‌های میدانی و مطالعاتی نشان می‌دهد كه قیمت زعفران در بازار جهانی به مراتب بیشر از قیمت‌هایی است كه در سال‌های اخیر توسط ایران در این بازارها فروش رفته است
عامل خوشه‌های صنعتی زعفران خراسان رضوی گفت: به عنوان مثال اسپانیا با خرید زعفران ایران و مخلوط كردن زعفران سایر كشورها از جمله خود اسپانیا و پس از مراحل بسته‌بندی در یك زنجیره بازاریابی، زعفران را تا كیلویی 8 هزار دلار نیز در بازارهای مختلف به فروش رسانیده است.
وی افزود: همچنین در بازارهای خرده فروشی زعفران در اروپا مطابق با اطلاعات، زعفران ساردنیا ایتالیا مرغوب‌ترین و گران‌ترین زعفران اروپاست كه هر گرم آن به ارزش 5 یورو در بازار به فروش می‌رسد.
تازیكی با بیان اینكه این رقم در فروشگاه‌های زنجیره‌ای گاهی به 8 تا 14 یورو نیز می‌رسد تاكید كرد: زعفران  كه در اسپانیا تولید میشود و با گواهی DOA عرضه می‌شود بیش از هر نوع دیگری در جهان معرفی شده است.
عامل خوشه‌های صنعتی خراسان رضوی تصریح كرد: زعفران یونان ارزان‌ترین محصول در سطح اروپا است كه یك گرم آن به ارزش یك سنت در بازار به فروش می‌رسد، البته گاهی این رقم تا سه و حتی چهار یورو نیز بالا می‌رود.
تازیكی ادامه داد: اما به صورت كلی قیمت خرده فروشی زعفران كه مهم‌ترین و سودآورترین بخش تجارت و بازرگانی زعفران است، دارای تغییرات و تفاوت‌های بسیار زیاد در قیمت می‌شود.
وی افزود: این جریان از قاعده خاصی پیروی نمی‌كند و بسته به نوع بسته‌بندی، علامت تجاری و كیفیت زعفران شاهد قیمت‌های متغییر بسیار زیادی در بازارهای مختلف است.
عامل خوشه‌های صنعتی خراسان رضوی ادامه داد: به عنوان نمونه قیمت زعفران در سال‌‌های 2008 ، 2005 در دو بازار مصرف زعفران در امارات متحده عربی و ایالات متحده آمریكا اخذ شده كه نشان دهنده تغییرات و تفاوت‌های چشمگیر قیمتی بین انواع زعفران است.
وی تصریح كرد: اسپانیا به عنوان بزرگ‌ترین وارد كننده و دومین صادر كننده بزرگ زعفران جهان، مطابق با آمار منتشر شده از سوی وزارت خوارو بار و كشاورزی این كشور بیش از 80 درصد زعفران را از ایران وارد می‌كند.
تازیكی خاطر نشان كرد: اسپانیا قسمت اعظم زعفران وارداتی از ایران را به دلیل كیفیت بالای آن با بسته‌بندی مجدد و در بسته‌بندی‌های كوچك به بازار اروپا و آمریكا مجددا صادر كرده كه گاهی در بسته‌بندی‌های زعفران اسپانیایی با افت كیفیت محصول زعفران نیز همراه می‌شود.
عامل خوشه‌های صنعتی زعفران گفت: زعفران ایران با توجه به گزارش سازمان خوار و بار جهانی به لحاظ مرغوبیت و كیفیت بهترین زعفران جهان، اما به لحاظ قیمت ارزان‌ترین زعفران نیز است.


نوشته شده در تاریخ چهارشنبه 11 خرداد 1390 توسط hamid vafae
سایت تبادل لینک خودکار